Bolu'da İlkbahar Büyüleyecek

Bolu Belediyesinin tabiatın kalbi Bolu'nun güzelliklerini ve potansiyelini tanıtmak amacıyla başlattığı “Dört Mevsim Bolu” projesinin “İlkbahar” filmi tamamlandı.


Sonbahar ile başlayan, kış ile devam eden serinin ilkbahar filmi, izleyenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Belgesel tadındaki film, baharın tüm coşkusunu, doğanın uyanış mucizesini, Bolu’nun masal diyarlarını anımsatan ilçelerinden yüreklere ulaştırıyor. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Dört Mevsim Bolu projemiz ile Bolu’nun cennet doğasını, eşsiz manzaralarını, her mevsim büründüğü tarifsiz doğal güzelliğini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bir taraftan Bolu’muzu yaşam standartları açısından dünya kenti yapmak için çalışırken diğer taraftan Tabiatın Kalbi Bolu’nun marka şehir olması ve dünyaca tanınması için çalışıyoruz.” dedi.


İlk Gösterim Türk Dünyası Belediye Başkanlarına Yapıldı

“Dört Mevsim Bolu-İlkbahar” filmi ilk olarak Türk Cumhuriyetlerinden temsilcilerin de katıldığı Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin Bolu’da yapılan toplantısında gösterildi. Filmi izlerken Bolu’nun profesyonel çekimlerle kayıt altına alınan doğal güzelliklerine hayran kalan belediye başkanları, “İlkbahar, Bolu’ya çok yakışmış. ‘Dört Mevsim Bolu-İlkbahar’ filmi bize, cennetin bir başka yüzünü gösterdi. Bolu gerçekten bir cennet köşesi” yorumunu yaptılar.


“Bolu Turizmde Marka Olacak”

Bolu’nun eşsiz doğasını gözler önüne seren, ilkbaharın tüm coşkusunu ve yaşam sevincini taşıyan, 12 dakikalık filmle, serinin üçüncü filminin de tamamlandığını belirten Belediye Başkanı Yılmaz, “Türkiye’de ilk defa bir şehir mevsimsel güzelliklerini ayrı ayrı aktaran bir belgesel yapıyor. Hedefimiz belli Bolu’yu turizmde bir dünya markası yapmak, doğamıza sahip çıkarak cazibe merkezi haline getirmek. Bolu’nun her köşesi, ormanlarıyla, gölleriyle, dağlarıyla, yaylalarıyla, kanyonlarıyla, şelaleleriyle, yürüyüş rotalarıyla, dünyadaki rakiplerini aratmayacak güzellikte. Bolu’nun her ilçesi bir doğa hazinesi ve keşfedilmemiş çok özel yerleri var. ‘Dört Mevsim Bolu’ projemiz ile Bolu’nun cennet doğasını, eşsiz manzaralarını, her mevsim ayrı ayrı büründüğü tarifsiz doğal güzelliğini tüm dünyaya tanıtmayı istiyoruz. Bunu da şehrimizin güzelliklerini koruyarak yapmak için çalışıyoruz. Sonbahar, kış ve şimdi de ilkbahar filmi. Ben şahsen, Bolu’yu en çok hangi mevsimde sevdiğime karar veremedim. Bolu’da her mevsim, birbirinden güzel. Her biri belgesel tadında, yoğun emek ve titiz bir çalışmanın eseri. Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, başta ilçe belediyelerimiz olmak üzere destek verenlere teşekkür ediyorum. Bolu, doğası ve insanıyla hak ettiği ‘Dünya Kenti’ standartlarına çok kısa sürede ulaşacak.” diye konuştu.


Çekimlerde Kar Sürprizi

İlkbahar, Bolu Belediyesinin “Dört Mevsim Bolu” konulu projesinin üçüncü filmi. “Sonbahar” ve “Kış” filmleri büyük bir ilgiyle izlenen ve otoritelerden tam not alan projenin “İlkbahar” filmi de içerik ve görsel konseptiyle izleyenleri doğada keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Nisan ayında başlanan filmin çekimlerine herkesi şaşırtan karlı ve soğuk hava koşulları nedeniyle zaman zaman ara verildi. Yaklaşık 3 aylık titiz bir çalışmanın ürünü olan filmde, Bolu merkezden Seben’e, Mengen’den Yedigöller’e, Abant’tan Gölcük’e, Gerede’den Mudurnu’ya, Kıbrıscık’tan Göynük’e, Yeniçağ’dan Dörtdivan’a kadar, Bolu’nun gizli kalmış güzellikleri, yakın plan ve hava çekimleriyle sunuluyor.


İlkbaharın Simgeleri, Görsel Şölene Dönüştü

Bolu’da baharı yaşamanın ve keşfetmenin tutkulu bir aşka benzetildiği filmde baharın aynı zamanda sürprizlerin mevsimi olduğuna dikkat çekiliyor. Filmde ilkbaharın temsil ettiği “Değişim”, “Diriliş”, “Özgürlük”, “Hayat”, “Umut” ve “Aşk” temaları, Bolu’nun hayal gücüyle rekabet eden eşsiz manzaraları eşliğinde, doğanın diliyle anlatılıyor. Bolu’nun rengârenk laleleri, arıların kırlardaki dansı, baharı mis kokulu çiçeklerini açarak karşılayan meyve ağaçları, keyifle otlayan geyikler, ceylanlar, özgürce koşan yılkı atları, eriyen kar sularını gürül gürül akıtan şelaleler, hayata merhaba diyen kuzular, hiç eskimeyen dostlar, gökyüzünde salınan uçurtmalar, sıcacık köy ekmekleri, saklambaç oynayan karabataklar. Hepsi, ilkbahar filminde, görsel bir şölene dönüşüyor. Filmin her karesi izleyenlerde Bolu’yu görme arzusu doğuruyor.


Bolu’ya Ödüllü Gözlerden Bakış

Yapımını NeSS İletişim’in üstlendiği film projesinin yönetmenliğini uzun yıllar çeşitli televizyonlarda yönetmenlik yapan, çok sayıda tanıtım filmi, belgesel çekimine imza atan ve şu sıralarda TRT Haber’de yayınlanan 15 Temmuz’u konu alan “O Gece” belgeseli ile de dikkat çeken Zülküf Aydın yapıyor. Filme, Türkiye’de çok sayıda film, belgesel ve tanıtım filmlerinden aşina olduğumuz Mehmet Atay ses veriyor. Ünlü tiyatrocu Atay’ın etkileyici sesiyle, Cenk Salma ve Sinan Demirkaya’nın çekimleriyle, Emrah Bora’nın usta kurgusuyla gerçekleştirilen filmin senaryosu ve seslendirme metni ise NeSS İletişim Ajans Başkanı Nesrin Sevimli’ye ait.


Yaz Çekimleri de Yakında Başlıyor

“Bolu’da Dört Mevsim” projesi, çekimine önümüzdeki günlerde başlanacak “Yaz” filmi ile sona erecek. Her biri 10-12 dakikalık mevsim filmlerini içeren 4 filmin tamamlanmasının ardından “Dört Mevsim Bolu” adlı 25-30 dakikalık bir belgesel, 4-5 dakikalık bir tanıtım filmi ile 1-2 dakikalık spot filmler de yapılacak. İngilizce, Rusça, Arapça versiyonları da yapılacak tanıtım filmleri ile Türk Cumhuriyetlerinden Rusya’ya, Avrupa’dan tüm dünyaya Bolu’nun cennet doğasının aktarılarak tanıtılması hedefleniyor. Proje tamamlandığında filmler, turizm büroları, acenteler, Türkiye’nin tanıtımı konusunda çalışan STK’lar ile yurt dışındaki elçilikler gibi çok sayıda kuruluşa gönderilecek.


Haberin orijinali için tıklayın.